PAG.M0.6GL.AC52G
Buy PAG.M0.6GL.AC52G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PAG.M0.6GL.AC52G
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 6POS SOLDER CUP
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:M06
Orientation:G
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Number of Positions:6
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Detailed Description:6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:6A
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Gray
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)