PAB.M1.0GL.AC65G
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PAB.M1.0GL.AC65G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PAB.M1.0GL.AC65G
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 10POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:M10
Shell Material:Polysulfone (PSU)
Shell Finish:-
Series:1P
Packaging:Bulk
Orientation:B
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Detailed Description:10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:3A
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Gray
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)