P89V51RB2FN,112
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P89V51RB2FN,112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P89V51RB2FN,112
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:40-DIP
Speed:40MHz
Series:89V
RAM Size:1K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)
Other Names:568-3229-5
P89V51RB2FN
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:32
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:-
Detailed Description:8051 89V Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 40-DIP