P6SMB75CA
Bourns, Inc.
P6SMB75CA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P6SMB75CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P6SMB75CA
Manufacturer Bourns
Description DIO TVS VBD 75V 600W BIDIR SMB / Tape & Reel 7" reel
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 45522 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):64.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:103V
Voltage - Breakdown (Min):71.3V
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AA (SMBJ)
Series:P6SMB
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:F2853TR
F2853TR-ND
P6SMB75CALFTR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.9A