P6SMB510A
Bourns, Inc.
P6SMB510A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P6SMB510A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P6SMB510A
Manufacturer Bourns
Description DIO TVS VBD 510V 600W UNIDIR SMB / Tape & Reel 7" reel
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 59208 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):434V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:698V
Voltage - Breakdown (Min):485V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AA (SMB)
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:P6SMB510ABBCT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):900mA