P600J-E3/73
Electro-Films (EFI) / Vishay
P600J-E3/73
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P600J-E3/73 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P600J-E3/73
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 600V 6A P600
(In US Dollars)
300 pcs600 pcs1500 pcs
2100 pcs7500 pcs15000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 6A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Supplier Device Package:P600
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):2.5µs
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:P600J-E3/73-ND
P600J-E3/73GITB
P600JE373
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 600V 6A Through Hole P600
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):6A
Capacitance @ Vr, F:150pF @ 4V, 1MHz