P51-3000-S-R-P-4.5OVP-000-000
Buy P51-3000-S-R-P-4.5OVP-000-000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P51-3000-S-R-P-4.5OVP-000-000
Manufacturer SSI Technologies, Inc.
Description SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4.5V
Data sheet
Voltage - Supply:5V
Termination Style:Packard, 3 Pin
Supplier Device Package:-
Series:MediaSensor™
Pressure Type:Sealed Gauge
Package / Case:Cylinder
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Other Names:P51-3000-S-R-P-4.5OV
P51-3000-S-R-P-4.5OV-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Operating Pressure:3000 PSI (20684.27 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Pressure Sensor 3000 PSI (20684.27 kPa) Sealed Gauge Male - M12 x 1.0 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Accuracy:±0.5%