P51-300-S-R-I12-20MA-000-000
Buy P51-300-S-R-I12-20MA-000-000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P51-300-S-R-I12-20MA-000-000
Manufacturer SSI Technologies, Inc.
Description SENSOR 300PSIS M12 4-20 MA
Data sheet
Voltage - Supply:8 V ~ 30 V
Termination Style:Cable 1'
Supplier Device Package:-
Series:MediaSensor™
Pressure Type:Sealed Gauge
Package / Case:Cylinder
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Other Names:P51-300-S-R-I12-20MA
P51-300-S-R-I12-20MA-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Operating Pressure:300 PSI (2068.43 kPa)
Detailed Description:Pressure Sensor 300 PSI (2068.43 kPa) Sealed Gauge Male - M12 x 1.0 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Accuracy:±0.5%