P51-100-A-R-I36-5V-000-000
SSI Technologies, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P51-100-A-R-I36-5V-000-000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P51-100-A-R-I36-5V-000-000
Manufacturer SSI Technologies, Inc.
Description SENSOR 100PSI 22MM M12-1.0 6G 5V
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:8 V ~ 30 V
Termination Style:Cable 3'
Supplier Device Package:-
Series:MediaSensor™
Pressure Type:Absolute
Port Style:Threaded
Port Size:Male - M12 x 1.0
Package / Case:Cylinder
Output Type:Analog Voltage
Output:1 V ~ 5 V
Other Names:P51-100-A-R-I36-5V
P51-100-A-R-I36-5V-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Operating Pressure:100 PSI (689.48 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:-
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Detailed Description:Pressure Sensor 100 PSI (689.48 kPa) Absolute Male - M12 x 1.0 1 V ~ 5 V Cylinder
Accuracy:±0.5%