P4-14RHT6-E
Panduit
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P4-14RHT6-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P4-14RHT6-E
Manufacturer Panduit
Description CONN RING D-SHAPE 4AWG #1/4
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Wire Gauge:4 AWG
Width - Outer Edges:0.550" (13.97mm)
Thickness:0.050" (1.27mm)
Termination:Crimp
Terminal Type:D-Shaped
Stud/Tab Size:1/4 Stud
Series:Pan-Term®
Packaging:Bulk
Other Names:07498313014
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material - Insulation:-
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Overall:1.400" (35.56mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Diameter:-
Insulation:Non-Insulated
Features:Brazed Seam, High Temperature
Detailed Description:Ring Terminal Connector 1/4 Stud D-Shaped 4 AWG Crimp