P231-EC30BR25K
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P231-EC30BR25K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P231-EC30BR25K
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POTENTIOMETER
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Series:P231
Rotation:300°
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):25k
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:25k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Solder Lug
Bushing Thread:M8 x 0.75
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:1.181" (30.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)