P170S2-QC15BR1K
BI Technologies / TT Electronics
P170S2-QC15BR1K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P170S2-QC15BR1K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P170S2-QC15BR1K
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POT 1K OHM 1/10W PLASTIC LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 731 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
280 pcs560 pcs1120 pcs5040 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Size - Body:Round - 0.669" Dia x 0.315" H (17.00mm x 8.00mm)
Series:P170
Rotation:260°
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):1k
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tray
Other Names:987-1397
P170S2QC15BR1K
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Detailed Description:1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer Rotary, SPST 1 Turn Conductive Plastic 0.1W, 1/10W PC Pins
Bushing Thread:M7 x 0.75
Built in Switch:Rotary, SPST
Adjustment Type:Side Adjustment
Actuator Type:Knurled and Slotted
Actuator Length:0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)