P160KNP-0EC15B10K
BI Technologies / TT Electronics
P160KNP-0EC15B10K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P160KNP-0EC15B10K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P160KNP-0EC15B10K
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POT 10K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 721 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
300 pcs600 pcs1200 pcs5100 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Size - Body:Round - 0.669" Dia x 0.374" H (17.00mm x 9.50mm)
Series:P160
Rotation:300°
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):10k
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Packaging:Tray
Other Names:987-1724
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Detailed Description:10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.2W, 1/5W Solder Lug
Bushing Thread:M7 x 0.75
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)