P1553AC60
Hamlin / Littelfuse
P1553AC60
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P1553AC60 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P1553AC60
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SIDACTOR 3CHP 130V 400A TO-220
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - On State:8V
Voltage - Off State:130V
Voltage - Breakover:180V
Series:SIDACtor®
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-220-3 No Tab
Number of Elements:3
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (8/20µs):400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):100A
Current - Hold (Ih):150mA
Capacitance:60pF, 95pF