P13SMNFGS472MA
Electro-Films (EFI) / Vishay
P13SMNFGS472MA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P13SMNFGS472MA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P13SMNFGS472MA
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description POT 4.7K OHM 1.5W CERMET LINEAR
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Taper:Linear
Size - Body:Round - 0.630" Dia x 0.575" H (16.00mm x 14.60mm)
Series:P13SM
Rotation:310°
Resistive Material:Cermet
Resistance (Ohms):4.7k
Power (Watts):1.5W
Packaging:Bulk
Other Names:716-1043
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:4.7k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Cermet 1.5W Solder Lug
Bushing Thread:M10 x 0.75
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.630" (16.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)