P1100ECMCAP
Hamlin / Littelfuse
P1100ECMCAP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P1100ECMCAP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P1100ECMCAP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SIDAC MC BI 90V 400A TO-92
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - On State:4V
Voltage - Off State:90V
Voltage - Breakover:130V
Series:SIDACtor®
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Number of Elements:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (8/20µs):400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):100A
Current - Hold (Ih):150mA
Capacitance:70pF