P091N-FC15AR10K
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P091N-FC15AR10K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P091N-FC15AR10K
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POTENTIOMETER
(In US Dollars)
840 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:PC Pins, Board Locks
Temperature Coefficient:-
Taper:Logarithmic
Series:P09x
Rotation:300°
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):10k
Power (Watts):0.025W, 1/40W
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:10k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.025W, 1/40W PC Pins, Board Locks
Bushing Thread:M7 x 0.75
Built in Switch:None
Adjustment Type:Side Adjustment
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)