P05N-040ST-B-G
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P05N-040ST-B-G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P05N-040ST-B-G
Manufacturer 3M
Description CONN SOCKT 40POS .5MM VERT SMD
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Series:P05N
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:15020145809
3M9693TR
Number of Rows:2
Number of Positions:40
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mated Stacking Heights:4mm, 5mm, 6mm
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.120" (3.05mm)
Features:Solder Retention
Detailed Description:40 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold