P0250.154NLT
Pulse Electronics Corporation
P0250.154NLT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P0250.154NLT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P0250.154NLT
Manufacturer Pulse Electronics Corporation
Description FIXED IND 150UH 1.5A 250 MOHM
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Shielding:Unshielded
Series:P0250NL
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:553-1510-2
P0250.154NLT-ND
P0250154NLT
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:-
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:150µH
Height - Seated (Max):0.290" (7.36mm)
Frequency - Self Resonant:-
Features:-
Detailed Description:150µH Unshielded Wirewound Inductor 1.5A 250 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):250 mOhm Max
Current Rating:1.5A
Current - Saturation:2.6A