P0080SBMCRP
Hamlin / Littelfuse
P0080SBMCRP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P0080SBMCRP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P0080SBMCRP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SIDACTOR MC BI 6V 250A DO-214AA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Off State:6V
Voltage - Breakover:25V
Series:SIDACtor®
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Number of Elements:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (8/20µs):250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):80A
Capacitance:150pF