OSTTS19715C
On-Shore Technology, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OSTTS19715C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OSTTS19715C
Manufacturer On-Shore Technology, Inc.
Description TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM
(In US Dollars)
9 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:6-7mm
Wire Gauge or Range - mm²:0.34-2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG:12-24 AWG
Voltage - UL:300V
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Termination Style:Screw
Series:OSTTS
Screw Size:-
Positions Per Level:19
Plug Wire Entry:-
Pitch:0.197" (5.00mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-30°C ~ 105°C
Number of Positions:19
Number of Levels:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:-
Ingress Protection:-
Housing Material:Brass
Header Orientation:-
Features:-
Detailed Description:19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) Free Hanging (In-Line)