OQ24B1810000G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OQ24B1810000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OQ24B1810000G
Manufacturer Anytek (Amphenol Anytek)
Description TERM BLOCK HDR 24POS 90DEG 2.5MM
(In US Dollars)
3055 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Wire Gauge or Range - AWG:-
Voltage - UL:150V
Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw:-
Termination Style:Solder
Series:OQ
Screw Size:-
Positions Per Level:24
Plug Wire Entry:-
Pitch:0.098" (2.50mm)
Packaging:Bulk
Other Names:OQ24B18100J0G
OQ24B18100J0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:24
Number of Levels:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.319" (8.10mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Header Orientation:90°, Right Angle
Features:-
Detailed Description:24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Current - UL:4A
Current - IEC:-
Contact Tail Length:0.150" (3.81mm)