OQ14A5800000G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OQ14A5800000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OQ14A5800000G
Manufacturer Anytek (Amphenol Anytek)
Description TERM BLOCK HDR 14POS VERT 7.5MM
(In US Dollars)
3060 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Wire Gauge or Range - AWG:-
Voltage - UL:300V
Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw:-
Termination Style:Solder
Series:OQ
Screw Size:-
Positions Per Level:14
Plug Wire Entry:-
Pitch:0.295" (7.50mm)
Packaging:Bulk
Other Names:OQ14A58000J0G
OQ14A58000J0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:14
Number of Levels:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.472" (12.00mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Header Orientation:Vertical
Features:Mating Flange
Detailed Description:14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole
Current - UL:20A
Current - IEC:-
Contact Tail Length:0.157" (4.00mm)