OQ1212010300G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OQ1212010300G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OQ1212010300G
Manufacturer Anytek (Amphenol Anytek)
Description TERM BLOCK HDR 12POS 90DEG 3.5MM
(In US Dollars)
3185 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Wire Gauge or Range - AWG:-
Voltage - UL:300V
Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw:-
Termination Style:Solder
Series:OQ
Screw Size:-
Positions Per Level:12
Plug Wire Entry:-
Pitch:0.138" (3.50mm)
Packaging:Bulk
Other Names:OQ12120103J0G
OQ12120103J0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:12
Number of Levels:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.283" (7.19mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Header Orientation:90°, Right Angle
Features:Locking Ramp
Detailed Description:12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Current - UL:10A
Current - IEC:-
Contact Tail Length:0.138" (3.50mm)