OPT101PG4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OPT101PG4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OPT101PG4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | OPT101PG4 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC PHOTODIODE/AMPLIFIER 8DIP / Monolithic Photodiode And Single-Supply Transimpedance Amplifier |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.899 | $5.324 | $4.802 | $4.698 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 650nm |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 36 V |
| Type: | Ambient |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Series: | - |
| Proximity Detection: | No |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Voltage |
| Other Names: | 296-36066-5 OPT101PG4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Optical Sensor Ambient 650nm Voltage 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply OPT101PG4, use the request quote form to request OPT101PG4 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OPT101PG4.The price and lead time for OPT101PG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# OPT101PG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
