OPI1268
Optek Technology / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OPI1268 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OPI1268 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | OPI1268 |
|---|---|
| Manufacturer | Optek Technology / TT Electronics |
| Description | OPTOISO 16KV OPEN COLLECTOR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.44 | $6.187 | $5.952 | $5.729 | $5.526 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 7V |
|---|---|
| Voltage - Isolation: | 16000VDC |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.3V |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | - |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 200ns, 100ns |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 6-DIP (1.100", 27.94mm), 5 Leads |
| Output Type: | Open Collector |
| Other Names: | 365-1902 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Number of Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 1/0 |
| Input Type: | DC |
| Detailed Description: | Logic Output Optoisolator 2Mbps Open Collector 16000VDC 1 Channel |
| Data Rate: | 2Mbps |
| Current - Output / Channel: | 25mA |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 30mA |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply OPI1268, use the request quote form to request OPI1268 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OPI1268.The price and lead time for OPI1268 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# OPI1268.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

