OPF792
Optek Technology / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OPF792 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OPF792 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | OPF792 |
|---|---|
| Manufacturer | Optek Technology / TT Electronics |
| Description | PHOTODIODE PIN HS LOW CAP ST |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 50 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $11.69 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 800nm |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 50V |
| Viewing Angle: | - |
| Spectral Range: | 800nm ~ 1000nm |
| Series: | - |
| Responsivity @ nm: | 0.55 A/W @ 850nm |
| Response Time: | 2ns |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | - |
| Other Names: | 365-1846 OPF792-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | PIN |
| Detailed Description: | Photodiode 800nm 2ns |
| Current - Dark (Typ): | 500pA |
| Color - Enhanced: | - |
| Active Area: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply OPF792, use the request quote form to request OPF792 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OPF792.The price and lead time for OPF792 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# OPF792.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


