OPBA303
Optek Technology / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OPBA303 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OPBA303 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | OPBA303 |
|---|---|
| Manufacturer | Optek Technology / TT Electronics |
| Description | SENSOR OPTO SLOT SWITCH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Encoder |
|---|---|
| Series: | Photologic® |
| Sensing Method: | Transmissive |
| Sensing Distance: | 0.2" (5.08mm) |
| Response Time: | 20ns |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Module, Slotted |
| Output Configuration: | Open Collector |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Snap-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Optical Sensor Transmissive 0.2" (5.08mm) Open Collector Module, Slotted |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply OPBA303, use the request quote form to request OPBA303 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OPBA303.The price and lead time for OPBA303 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# OPBA303.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

