OPB950
Optek Technology / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OPB950 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OPB950 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | OPB950 |
|---|---|
| Manufacturer | Optek Technology / TT Electronics |
| Description | ENCODER DUAL CHANNEL SNAP MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Series: | Photologic® |
| Sensing Method: | Transmissive |
| Sensing Distance: | 0.201" (5.1mm) |
| Response Time: | - |
| Package / Case: | PCB Mount |
| Output Configuration: | NPN - Open Collector, Inverted |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Snap-In |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Optical Sensor Transmissive 0.201" (5.1mm) PCB Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply OPB950, use the request quote form to request OPB950 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OPB950.The price and lead time for OPB950 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# OPB950.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

