OPB720B-12Z
Optek Technology / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OPB720B-12Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OPB720B-12Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | OPB720B-12Z |
|---|---|
| Manufacturer | Optek |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $19.357 | $17.473 | $15.76 | $15.417 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4 V ~ 7 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Sensing Method: | Reflective |
| Sensing Distance: | 0.039" ~ 12.008" (1mm ~ 305mm) ADJ |
| Response Time: | - |
| Output Configuration: | NPN - Open Collector |
| Other Names: | 365-2036 OPB720B-12Z-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Light Source: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Connection Method: | Wire |
| Adjustment Type: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply OPB720B-12Z, use the request quote form to request OPB720B-12Z pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OPB720B-12Z.The price and lead time for OPB720B-12Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# OPB720B-12Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

