OPB680-20
Optek Technology / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OPB680-20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OPB680-20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | OPB680-20 |
|---|---|
| Manufacturer | Optek Technology / TT Electronics |
| Description | SENSR OPTO SLOT TRANS W/RES THRU |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 100 pcs | 250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.74 | $2.635 | $2.538 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $2.442 | $2.355 | $2.28 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 30V |
|---|---|
| Type: | Unamplified |
| Series: | - |
| Sensing Method: | Optical Flag |
| Sensing Distance: | - |
| Response Time: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | PCB Mount |
| Output Configuration: | Transistor, Base-Emitter Resistor |
| Other Names: | 365-1670 OPB680-20-ND OPB68020 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Optical Sensor Optical Flag Transistor, Base-Emitter Resistor PCB Mount |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 30mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply OPB680-20, use the request quote form to request OPB680-20 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OPB680-20.The price and lead time for OPB680-20 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# OPB680-20.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
