OPA656N/250
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OPA656N/250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OPA656N/250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | OPA656N/250 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Wideband, Unity Gain Stable FET-Input Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.947 | $9.882 | $8.913 | $8.719 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 8 V ~ 12 V, ±4 V ~ 6 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset: | 250µV |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Slew Rate: | 295 V/µs |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type: | - |
| Other Names: | 296-12442-2 296-12442-2-ND OPA656N/250TR OPA656N250 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain Bandwidth Product: | 230MHz |
| Detailed Description: | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 |
| Current - Supply: | 14mA |
| Current - Output / Channel: | 70mA |
| Current - Input Bias: | 2pA |
| Base Part Number: | OPA656 |
| Amplifier Type: | Voltage Feedback |
| -3db Bandwidth: | 500MHz |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply OPA656N/250, use the request quote form to request OPA656N/250 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OPA656N/250.The price and lead time for OPA656N/250 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# OPA656N/250.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
