OMNIVS1500XL
Tripp Lite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OMNIVS1500XL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OMNIVS1500XL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | OMNIVS1500XL |
|---|---|
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Description | UPS 1500VA 940W 120V 8OUT RJ45 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $286.24 | $281.548 | $272.163 | $249.639 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 28 lbs (12.7kg) |
|---|---|
| Voltage - Output: | 120V |
| Type: | Line Interactive (Input Regulation) |
| Size / Dimension: | 7.500" L x 7.201" W (190.50mm x 182.90mm) |
| Series: | Omni VS™ |
| Power - Rated: | 1.5kVA / 940W |
| Other Names: | TL307 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Media Lines Protected: | RJ45 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Height: | 11.799" (299.70mm) |
| Form: | Tower |
| Cord Length: | 6' (1.83m) |
| Connector - AC Output: | NEMA 5-15R |
| Connector - AC Input: | NEMA 5-15P |
| Backup Time - Max Load: | 4.5 minutes |
| Applications: | Desktop, Home Theater |
| AC Outlets: | 8 (6 UPS, 2 Surge Only) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply OMNIVS1500XL, use the request quote form to request OMNIVS1500XL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OMNIVS1500XL.The price and lead time for OMNIVS1500XL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# OMNIVS1500XL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

