OD9225-12HB02A
Orion Fans
OD9225-12HB02A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD9225-12HB02A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD9225-12HB02A
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 78 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:25.00mm
Weight:-
Voltage Range:7 ~ 17VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.130 in H2O (32.4 Pa)
Size / Dimension:Square - 92.5mm L x 92.5mm H
Series:OD9225
RPM:2900 RPM
Other Names:1053-1419
OD9225-12HB02AX
OD922512HB02A
Operating Temperature:-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Noise:35.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:60000 Hrs @ 40°C
Ingress Protection:-
Features:Locked Rotor Sensor
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.250A