OD8038-24HB01A
Orion Fans
OD8038-24HB01A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD8038-24HB01A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD8038-24HB01A
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 80.5X38MM 24VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.230 in H2O (57.3 Pa)
Size / Dimension:Square - 80.5mm L x 80.5mm H
Series:OD8038
RPM:3500 RPM
Power (Watts):5.80W
Other Names:OD8038-24HB01AX
OD803824HB01A
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:40.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:50000 Hrs @ 40°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.140A