OD8025-12LB
Orion Fans
OD8025-12LB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD8025-12LB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD8025-12LB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 98 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:25.00mm
Weight:0.19 lb (86.18g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:12VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.070 in H2O (17.4 Pa)
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Series:OD8025
RPM:2100 RPM
Power (Watts):600mW
Other Names:1053-1258
OD8025-12LBX
OD802512LB
Operating Temperature:-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Noise:23.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:65000 Hrs @ 45°C
Ingress Protection:-
Features:Auto Restart
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.090A