OD6038-24MBVXC5
Orion Fans
OD6038-24MBVXC5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD6038-24MBVXC5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD6038-24MBVXC5
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.970 in H2O (241.6 Pa)
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Series:OD6038
RPM:8000 RPM
Power (Watts):10.00W
Other Names:OD6038-24MBVXC5X
OD603824MBVXC5
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:58.0 dB
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:50000 Hrs @ 40°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:PWM Control
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.430A