OD4020-24MSS01A
Orion Fans
OD4020-24MSS01A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD4020-24MSS01A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD4020-24MSS01A
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:20.00mm
Weight:-
Voltage Range:10 ~ 27VDC
Voltage - Rated:24VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.240 in H2O (59.8 Pa)
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Series:OD4020
RPM:6900 RPM
Other Names:OD4020-24MSS01AX
OD402024MSS01A
Operating Temperature:-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Noise:28.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:45000 Hrs @ 45°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.060A