OD4020-24HSS
Orion Fans
OD4020-24HSS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD4020-24HSS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD4020-24HSS
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 811 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:20.00mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.300 in H2O (74.7 Pa)
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Series:OD4020
RPM:7800 RPM
Power (Watts):1.70W
Other Names:1053-1220
OD4020-24HSSX
OD402024HSS
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:32.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.090A