OD4015-12HB02A
Orion Fans
OD4015-12HB02A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD4015-12HB02A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD4015-12HB02A
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 141 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:15.00mm
Weight:0.053 lb (24.04g)
Voltage Range:9 ~ 13.2VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.250 in H2O (62.3 Pa)
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Series:OD4015
RPM:8000 RPM
Power (Watts):1.80W
Other Names:1053-1649
OD4015-12HB02A-ND
OD4015-12HB02AX
OD4015-12HBO2A
OD4015-12HBO2A-ND
OD401512HB02A
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:36.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:70000 Hrs @ 40°C
Ingress Protection:-
Features:Locked Rotor Sensor
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.110A