OD4010-24LS
Orion Fans
OD4010-24LS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD4010-24LS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD4010-24LS
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:10.50mm
Weight:-
Voltage Range:10 ~ 27VDC
Voltage - Rated:24VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.060 in H2O (14.9 Pa)
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Series:OD4010
RPM:4200 RPM
Other Names:OD4010-24LSX
OD401024LS
Operating Temperature:-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Noise:14.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:30000 Hrs @ 45°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.030A