OD3010-12LSS5
Orion Fans
OD3010-12LSS5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD3010-12LSS5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD3010-12LSS5
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:10.20mm
Weight:-
Voltage Range:8 ~ 17VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.110 in H2O (27.4 Pa)
Size / Dimension:Square - 30mm L x 30mm H
Series:OD3010
RPM:7000 RPM
Other Names:OD3010-12LSS5X
OD301012LSS5
Operating Temperature:14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Noise:25.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:30000 Hrs @ 45°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:PWM Control
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.060A