OD1238-12LSS
Orion Fans
OD1238-12LSS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD1238-12LSS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD1238-12LSS
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:38.50mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:12VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.130 in H2O (32.4 Pa)
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Series:OD1238
RPM:1950 RPM
Power (Watts):3.00W
Other Names:OD1238-12LSSX
OD123812LSS
OD1238PT-12LSS
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:33.0 dB
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:65000 Hrs @ 45°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.240A