OD1225-24HB02A
Orion Fans
OD1225-24HB02A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD1225-24HB02A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD1225-24HB02A
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 102 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:25.00mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.140 in H2O (34.9 Pa)
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Series:OD1225
RPM:2200 RPM
Power (Watts):5.00W
Other Names:1053-1422
OD1225-24HB02AX
OD122524HB02A
OD1225PT-24HB02A
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:39.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:65000 Hrs @ 45°C
Ingress Protection:-
Features:Locked Rotor Sensor
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.190A