OAB13372-22-1WB
Orion Fans
OAB13372-22-1WB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OAB13372-22-1WB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OAB13372-22-1WB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN IMP MTRZD 133X72MM 230VAC W/
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Width:72.50mm
Weight:2 lbs (907.2g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:230VAC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.880 in H2O (219.2 Pa)
Size / Dimension:Round - 133mm Dia
Series:OAB13372
RPM:3200 RPM
Power (Watts):39.00W
Other Names:1053-1782
OAB13372-22-1WBX
Operating Temperature:-40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
Noise:60.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material - Frame:Aluminum
Material - Blade:Thermoplastic
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:40000 Hrs @ 40°C
Ingress Protection:IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Features:Thermal Overload Protector (TOP)
Fan Type:Motorized Impellers
Current Rating:0.210A