NX18P3001UKZ
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NX18P3001UKZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NX18P3001UKZ
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description IC PWR SWITCH ESD PROT 12WLCSP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Voltage - Load:3 V ~ 30 V
Switch Type:USB Switch
Supplier Device Package:12-WLCSP (1.6x1.3)
Series:-
Rds On (Typ):62 mOhm
Ratio - Input:Output:1:1
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:12-UFBGA, WLCSP
Output Type:N-Channel
Output Configuration:High Side
Other Names:568-11383-6
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Interface:On/Off
Input Type:-
Features:Slew Rate Controlled
Fault Protection:Over Temperature, UVLO
Current - Output (Max):3A