NVTFS5824NLTAG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NVTFS5824NLTAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NVTFS5824NLTAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NVTFS5824NLTAG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 60V 20A U8FL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.483 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.5V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | 8-WDFN (3.3x3.3) |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 20.5 mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 3.2W (Ta), 57W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-PowerWDFN |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 850pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 16nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | N-Channel 60V 3.2W (Ta), 57W (Tc) Surface Mount 8-WDFN (3.3x3.3) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NVTFS5824NLTAG, use the request quote form to request NVTFS5824NLTAG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NVTFS5824NLTAG.The price and lead time for NVTFS5824NLTAG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NVTFS5824NLTAG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
