NVMFD5C650NLWFT1G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NVMFD5C650NLWFT1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NVMFD5C650NLWFT1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NVMFD5C650NLWFT1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | MOSFET 2N-CH 60V 111A S08FL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.047 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.2V @ 98µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-DFN (5x6) Dual Flag (SO8FL-Dual) |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 4.2 mOhm @ 20A, 10V |
| Power - Max: | 3.5W (Ta), 125W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-PowerTDFN |
| Other Names: | NVMFD5C650NLWFT1G-ND NVMFD5C650NLWFT1GOSTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 50 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2546pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 16nC @ 4.5V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature: | Standard |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 60V 21A (Ta), 111A (Tc) 3.5W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6) Dual Flag (SO8FL-Dual) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 21A (Ta), 111A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NVMFD5C650NLWFT1G, use the request quote form to request NVMFD5C650NLWFT1G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NVMFD5C650NLWFT1G.The price and lead time for NVMFD5C650NLWFT1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NVMFD5C650NLWFT1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
