NVD5117PLT4G-VF01
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NVD5117PLT4G-VF01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NVD5117PLT4G-VF01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NVD5117PLT4G-VF01 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Single P-Channel Power MOSFET -60V, -61A, 16m |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.737 | $1.568 | $1.414 | $1.384 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.5V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | DPAK |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 16 mOhm @ 29A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 4.1W (Ta), 118W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | NVD5117PLT4G NVD5117PLT4G-VF01TR NVD5117PLT4GOSTR NVD5117PLT4GOSTR-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 40 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 4800pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 85nC @ 10V |
| FET Type: | P-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | P-Channel 60V 11A (Ta), 61A (Tc) 4.1W (Ta), 118W (Tc) Surface Mount DPAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 11A (Ta), 61A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NVD5117PLT4G-VF01, use the request quote form to request NVD5117PLT4G-VF01 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NVD5117PLT4G-VF01.The price and lead time for NVD5117PLT4G-VF01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NVD5117PLT4G-VF01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
