NV14G5TT
TDK-Lambda Americas, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NV14G5TT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NV14G5TT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NV14G5TT |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas, Inc. |
| Description | AC/DC CNVRTR 24V 5V +/-12V 180W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $220.00 | $207.001 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | -12V |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | 12V |
| Voltage - Output 2: | 5V |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Isolation: | 4.3kV |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Type: | Open Frame |
| Size / Dimension: | 5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm) |
| Series: | NV175 |
| Power (Watts): | 180W |
| Other Names: | 285-2432 NV-14G5TT NV14G5TT-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 4 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Minimum Load Required: | No |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense |
| Efficiency: | 90% |
| Detailed Description: | Open Frame AC DC Converter 4 Output 24V 5V 12V -12V 7.5A, 10A, 5A, 1A 90 ~ 264 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 7.5A, 10A, 5A, 1A |
| Approvals: | CE |
| Applications: | ITE (Commercial), Medical |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NV14G5TT, use the request quote form to request NV14G5TT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NV14G5TT.The price and lead time for NV14G5TT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NV14G5TT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
